Database Management Systems Giriş

VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ

SQL bir sorgu dili olup, veritabanlarında veri depolamak, işlemek ve almak için stardart bir dildir. Yazılan bir projede kullanıcılardan alınan verileri tutabilmemize ve sorgular ile bu bilgileri sorgulayabilmemizi sağlar.
Veritabanı olmadığını düşünürsek, öğrencilerden aldığımız bilgileri sakladığımızı düşünelim. Bu öğrencilerden gelen bilgileri listeler ile tutabilirdik ancak bu bilgiler memory (hafızada) saklanırdı. Daha farklı bir yöntem ile bu öğrenci verileri veya bir şirketin satış verilerini json, xml, txt dosyaları halinde de saklanabilirdi. Ancak bu sayıların 1 milyon adet olduğu düşünüldüğünde işler tamamen karmaşıklaşacak ve veriler üzerinde sorgulama yapmamız oldukça zorlaşacaktı. Ek olarak örneğin bir alışveriş sitesi projeniz olacak ve bu uygulamada kullanıcıların hem telefondan hem de websitesinden verilere ulaşabilmesi için veritabanlarının sunucularına bağlanacaklardır.

Veritabanını kullanacağım ancak hangisini seçeyim şeklinde bir soru oluşmuş olabilir. Ancak MSSQL, MYSQL, Oracle v.b tüm dillerde sorgulama dili olan sql dili aynıdır. Sadece aralarında bazen çok küçük farklılıklar olabilecektir. Yazılarımda MySQL kullanacağım ancak siz yine de istediğinizi kullanabilirsiniz.

SQL Database Yapısı

SQL veritabanlarında tutulan bilgiler tablolar aracılığı ile tutulur. Bu tablolar görünümü itibari ile oldukça excel tablolarına benzemek ile birlikte bir çok oluşturma yöntemleri vardır. Schemalar, relations gibi bir çok konuyu ilerleyen yazılarda inceleyeceğiz. Giriş yazısı olduğu için buraları kısa tutuyorum.

Database Server (Veritabanı Sunucusu) Nedir ?

Yazılmış olan herhangi bir tipteki uygulamamızda veritabanına kaydedeceğimizden bahsetmiştik. MySql MsSql Oracle gibi veritabanları sunucu üzerinde çalışırlar. Uzak veya yerel server (sunucu) olarak çalışabiliyoruz. Biz başlangıçta yerel serverler kullanacağız. Büyük projelerde elbette hosting, sunucu firmalarından sunucular kiralanıyor.

Her zaman olduğu gibi başlangıç yazısını kısa tutmak amacı ile yazıyı sonlandırıyorum bundan sonraki yazılarda konulara geçtiğimizde bilgisayarınıza tercihinize bağlı MySQL, MSSQL farketmez biri kurmuş olmanız gerekmekte.

MySQL Nasıl Yüklenir ?