Java Swing Başlangıç

Java programlama dilinde Netbeans kullanarak Swing aracılığı ile arayüzü tasarımı yapmayı öğreneceğiz. Fakat önceden Java Swing nedir, kütüphaneleri hakkında detaylı bilgi için yandaki linke tıklayabilirsiniz-> oracleOfficial 

Java ile ilgili eksikleriniz varsa diğer Java yazılarım -> http://alpegeakarsu.com/category/java/

Swing, Java için bir GUI widget araç ( widget tool) takımıdır.  Java programları için grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) sağlayan bir API olan Oracle’ın Java Foundation Classes (JFC) ‘nin bir parçasıdır. Örneklere geçmeden önce JFC hiyerarşisini inceleyelim.

Bu yazımda çok basit bir şekilde Swing’e giriş niteliğinde örnekleri paylaşacağım. Bir ön giriş olsun istedim.

Yukarıdaki şekilde gözüktüğü üzere paketimizde class oluşturur gibi bir JFrame Form oluşturuyoruz.

Yandaki toolları sürükleyip bırakarak tasarımımızı gerçekleştiriyoruz. Basit bir örnek olarak hesap makinesi örneğini inceleyelim. Ve önümüze aşağıdaki şekilde gözüktüğü gibi bir tasarım ekranı geliyor. “+” “-” butonlarımızı oluşturduktan sonra butonlarımıza sağ klik yapıp Action butonuna tıklıyoruz ve bizi kod ekranına yönlendiriyor. Burada da aşağıdaki ekran görüntüsünde gözüktüğü gibi basit bir action metodu var.

Çok daha detaylı pencere tasarımları, uygulama tasarımları yapabileceğimiz Swing ile bir giriş yazısını burada sonlandırıyorum. Çok fazla detayı bulunduğu için bütün bir kütüphaneyi buraya eklemek mümkün değil deneyerek, lazım oldukça kütüphaneden bakarak öğrenilecek bir konu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir