Obje Referansları ve Constructor (Java)

CONSTRUCTOR

Objemizi oluşturduğumuz zaman değerleri direk gönderebilmek için constructorları yazıyoruz. Aksi takdirde her obje oluşturduğumuzda o sınıftaki her özellik için teker teker bilgi girmemiz gerekecekti. (Aşağıdaki kodlarda gözükmekte.)

Hesap hesap1 = new Hesap();

hesap1.setHesapNo(“1234”);

hesap1.setBakiye(1000.0);

 

Eğer biz bir constructor oluşturmasak dahi zaten kullandığımız IDE (Netbeans,Eclipse) kendisi bir constructor oluşturuyor. Default constructor yazacaksak this.account = bilgi yok; şeklinde yazabiliriz. Veya parametreli bir şekilde kendimiz yazarak mainden obje oluştururken direk içine yazarak kolayca kullanabiliyoruz.

İstediğimiz kadar method overloading yaparak constructorlarımızı farklı parametreler için yazabiliriz. Yazı üzerinde pek anlaşılamamış olabilir, bu yüzden aşağıdaki kodlara bakalım.

Sınıfımız ile aynı isimde bir metod yazıyoruz ve bu bizim constructorumuz oluyor. Eğer içine hiç parametre almaz ise default constructor olarak adlandırılıyor.

public Abone(String isim, int bakiye, String sehir){
this.isim = isim;
this.bakiye = bakiye;
this.sehir = sehir;
}

OBJE REFERANSLARI

Örneğin Car objesi oluşturduğumuzda belleğimizde bir yer ayrılıyor ve car1 referansı bellekte objeyi işaret ediyor gibi düşünebiliriz. (C C++ daki pointerlara benzer diyebiliriz).

if(car1== car2) şeklindeki bir koşul kullanımı ile aynı objeyi mi gösteriyorlar onu kontrol edebiliyoruz. (Bellekte aynı yeri mi gösteriyorlar da denebilir.)

Örneğin yeni bir obje oluştururken Obje obje1 = new Obje(); kodundaki obje1 bir referanstır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir