Python Programlama (Giriş)

Python Programlama Giriş

Python ile birlikte yazılım geliştirdiğiniz yazılımları bilgisayarınızda çalıştırabilmeniz için öncelikle bilgisayarınızda Python framework’ü bulunması gerekiyor. (Java ile yazılan uygulamalarının çalışması için de aynı şey geçerli).

Python Programlama Nerelerde Kullanılıyor ?

Python dili, web geliştirme uygulamalarında ve web sitelerinde kullanılabilir. Python ile birlikte web uygulamalarını geliştirmek için Django adında bir framework kullanılır. Ancak, sadece Django ile birlikte web uygulamalarınızı geliştirmek zorunda değilsiniz. Python dili ile kendi API’nızı bile yazabilirsiniz.

Python dilinin en yaygın kullanım alanlarından biri de Machine Learning’dir. Regresyon, spam tanıma, müşteri grupları oluşturma v.b alanlarda kullanılabilen Machine Learning için Scikit-learn adında bir kütüphane de vardır.

Veri analizi, Python dilinin kullanım alanlarından bir diğeridir. Pandas adı verilen kütüphanesi ile birlikte geniş veri yapıları ve analizlerine ulaşılabiliyor. Veri analizinin yanı sıra, örümcek türü yazılımlar yani web’i taramak ve veri toplamak için de Python dili kullanılabilir.

Linux işletim sistemlerinde, sistem yönetim programcıkları yazabilmek için Python dilinden faydalanabilirsiniz. Shell üzerinden kodlama yapmaktansa Python dili daha avantajlı olabilir.

Python dili ile birlikte masaüstü uygulamaları ve oyun geliştirme ile de yapılabiliyor ancak son yıllarda Python ile oyun geliştirme çok tercih edilmiyor.

Python dilinin kullanım alanlarını bu kadar kısa bir şekilde özetlendiğinde oldukça az gibi duruyor ancak her bir kullanım alanına ait yazılmış onlarca hatta yüzlerce kitap bulunmakta. Ayrıca her kullanım alanı için farklı kütüphaneler kullanılmakta ve bazı durumlarda bu kütüphaneleri mixed olarak kullanmamız da gerekebiliyor.

Python ile programlama yazılarımda diğer yazılarımda olduğu gibi baştan itibaren konu konu ilerleyeceğim. Ancak tüm yazılarımın başlarında belirttiğim gibi yazılım dillerine hakim değilseniz, daha doğrusu ilk defa programlamaya başlıyorsanız yazılarda zorlanabilirsiniz, çünkü kısa tutmak amaçlı bilinen kolay yerleri (örneğin integer, float, bool, fonksiyon, döngü nedir diye açıklamayacağım) atlayacağım.

Ben başka bir yazılım dili biliyorum, bu dili neden öğreneyim derseniz Python dilinin kullanım alanları çok geniş ve neredeyse hepsi birer meslek diyebilirim.

Hepsi birer meslek derken abartı gelmiş olabilir ancak machine learning (makine öğrenmesi), yapay zeka (AI), web, örümcek türü yazılımlar (veri toplama, tarama), veri mühendisliği (data engineering), sistem yönetimi gibi bir çok alanda kütüphaneleri bulunmakta.

Python dilinin temellerini oluşturduktan sonra istediğiniz alana yönebilirsiniz.

Lafı uzatmadan Python dilinde
temel veri tiplerini ve her zamanki olduğu gibi Hello World yazdırmayı göreceğiz :).Python dilinde herhangi bir değişken tanımlarken tiplerini yazmamıza gerek kalmıyor.

Örneğin diğer dillerde,

string isim = “ege”;
int yas = 22;

diye tanımlarken, python dilinde

isim = “ege”
yas = 22

diye tanımlayabiliyoruz.
Yazdığımız değerlere bağlı olarak int, string gibi değişkenlerinden hangi sınıftan olduğunu kendisi anlıyor gibi düşünebilirsiniz.

Diğer dikkatimizi çeken şey ise noktalı virgül (;) kullanılmamasıdır. Değişkenleri tanımlarken noktalı virgül kullanmıyoruz.
Değişkenlerimizi tanımlarken değişkenlerin tipine göre yalnızca tanımlamamız yeterli olacaktır.

Tip Dönüşümleri

Tanımladığımız bir tipten diğerine dönüşüm yapmamız gerektiğinde aşağıdaki kullanım şekli ile tipini değiştirebiliyoruz.
yas = “10” burada string olarak yazmış olduğum yas değişkenini
int(yas)
olarak tipini değiştirebiliyoruz. Yalnızca yanına değişmesini istediğiniz değişkenin türünü yazıp değişkenin ismini parantez içine alacaksınız.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken yanlış dönüşümler yapmamaktır.
isim = “ege” şeklinde bir değişken tanımladıktan sonra bu değişkeni int tipine dönüştüremeyiz.
(Bu tip hatalarda python ValueError adındaki hatayı verir.)

Her yazılım dilinin başlangıcında olduğu gibi print fonksiyonunu yazalım.

print(“Hello World”)

Diğer yazılım dillerinden farkını net bir şekilde görebilirsiniz.
Python dilinde end ve sep fonksiyonları olmak üzere iki fonksiyon print fonksiyonunun içerisinde
print(‘Hello’ ‘World’, sep=’-‘) şeklinde bir kullanım yaptığımızda yazdığınız her kelimenin arasına “-” işaretini koyar.
end fonksiyonu ise “\n” koyduğumuzda bir alt satıra inip devam edebilmemizi sağlar ki bu diğer dillerde de oldukça kullandığımız bir kullanım.
print(“Hello”, end=’\n’)

Her zamanki gibi giriş yazısını kısa tutuyorum. Python dilindeki hızlandırılmış dersleri zamanla web siteme yüklemeye çalışacağım.